Gdy przylecieliśmy do Seulu początkowo byłam trochę zdezorientowana- ogromne lotnisko Incheon, na wyspie Yeongjong-Yongyu, oddalone od stolicy Korei Południowej o około 50 kilometrów. Zero pomysłu na to jak najlepiej dostać się do centrum, ile nam to zajmie i ile będzie kosztowało. Żebyście jednak nie musieli sami do tego wszystkiego dochodzić to postanowiłam podzielić się dzisiaj z Wami informacjami na temat tego jak najłatwiej poruszać się po Seulu, jak korzystać z komunikacji miejskiej, czy warto po Seulu jeździć taksówkami i jak najlepiej dojechać w miejsca, które opisywałam we wcześniejszych wpisach.
Po więcej ciekawostek z mojego życia w Japonii zapraszam Was na mojego Instagrama!
Całe zamieszanie i brak jakiegokolwiek zorganizowania wziął się stąd, że na wycieczkę do Korei Południowej w ogóle nie byliśmy przygotowani, o czym zresztą mogliście przeczytać we wcześniejszym wpisie 😉 Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Po pierwszej godzinie bez najmniejszych problemów orientowaliśmy się w seulskim metrze, a dzień po przylocie pomagałam jakiemuś skandynawowi dojechać w miejsce konferencji, na którą przyleciał. Zacznijmy jednak od początku. Lądujecie na lotnisku Incheon- co dalej? Macie do wyboru kilka opcji.
Jak dostać się z lotniska Incheon do centrum Seulu?
AUTOBUS
Do wyboru macie kilka rodzajów autobusów:
- lokalny autobus miejski
- cross-country
- autokar standardowy
- autokar deluxe (VIP)
Jeżeli decydujecie się na przejazd autobusem najlepiej skorzystać z tych dwóch ostatnich- dzięki temu napewno się nie zgubicie. Odjeżdżają one z pierwszego piętra, a bilety możecie kupić na terenie terminalu numer 1 lub na zewnątrz przy stanowiskach numer 4, 6, 7, 8, 11, 13 i 9C. Czas przejazdu autobusem z lotniska do centrum to około godzina. Autokary deluxe od autokarów standardowych odróżnia głównie to, że zamiast dwóch miejsc po jednej stornie przejścia macie jedno, zatrzymują się na mniejszej liczbie przystanków no i wyższa cena biletu, dzięki czemu są również mniej zatłoczone. Warto jednak zaznaczyć, że sporo hoteli znajdujących się w centrum miasta ma swoje autobusy, którymi wożą gości pomiędzy lotniskiem a hotelem. Zanim więc kupicie bilet na autobus sprawdźcie czy Wasz hotel nie zapewnił Wam darmowego transportu 😉 Ceny? Za standardowy autokar zapłacicie około 20 zł, a za deluxe 40-45zł.
POCIĄG AREX
Znów zaczynamy od wyboru:
- pociąg ekspresowy
- All Stop Train
By skorzystać z pociągu musicie przejść na poziom B1 lotniska lub wyjść na zewnątrz i przemieścić się do okazale wyglądającego, bardzo nowoczesnego Centrum Transportowego. Bilety możecie kupić albo na terenie lotniska (terminale 1 i 2) albo przed samymi bramkami wpuszczającymi na teren prowadzący do peronów- uwierzcie, nie da się nie zauważyć 😉
Po zakupie biletu dostaniecie karty, które po przejeździe na Seoul Station możecie zdeponować w automacie i odzyskać 500 wonów. Kupując bilet na ekspres dostajecie dodatkowo wydruk z numerem miejsca, czasem odjazdu i przyjazdu do Seulu. Zwróćcie szczególnie uwagę na godzinę odjazdu pociągu i na to, co na peronie napisane jest na ziemi. Pociągi ekspresowe i te stające na wszystkich stacjach odjeżdżają z tych samych peronów, jednak drzwi otwierają się przy odpowiednich oznaczeniach, a pociągi są punktualne, więc jeżeli na bilecie napisane jest 11, to wsiądźcie do tego, który przyjedzie przed samą 11 😉
Ekspres na Seoul Station jedzie 43 minuty, All Stop Train 58 minut. Ceny? Za pierwszy wspomniany osoba dorosła zapłaci 9000 wonów, czyli około 28 zł, za pociąg stający na wszystkich stacjach 4150 wonów (ok. 13zł). Warto również wspomnieć, że w pociągu ekspresowym można podłączyć się do darmowego Wi-Fi, a miejsca są bardzo wygodne a cały przejazd dość komfortowy. Osobiście skorzystaliśmy właśnie z tego rodzaju transportu do centrum. Dodatkowo stacja, na którą przyjeżdżają pociągi jest bezpośrednio połączona ze stacją metra, na którą przejście jest doskonale oznakowane i raczej nie da się zgubić.
TAKSÓWKI
Trzecia opcja, czyli po prostu taksówka. Postój znajdziecie zaraz przed wyjściem z sali przylotów na pierwszym piętrze. Do wyboru macie standardowe taksówki (regular), taksówki o podwyższonym standardzie (deluxe), duże taksówki (jumbo) i tak zwane international taxis, których kierowcy muszą mówić co najmniej jednym z wymienionych zagranicznych języków (angielski, japoński, chiński) . Za przejazd zwykłą taksówką jak i international taxi z lotniska do Seulu zapłacicie od 55-77 tysięcy wonów (170-245zł), za opcję deluxe lub jumbo od 80-110 tysięcy wonów (250-530zł).
Czym przemieszczać się po Seulu?
METRO
Ok! Dojechaliśmy z lotniska do centrum. Co dalej? Tak naprawę wszystko zależy od Was. W samym Seulu kursuje 400 linii autobusowych- jeżeli chcecie jeździć autobusami- śmiało 😉 Jednak Seul posiada również prawie największą na świecie siatkę metra i to właśnie nią moim zdaniem najlepiej się poruszać. Dlaczego? Bo jest bardzo intuicyjnie rozpisana, bo jest dwujęzyczna (koreańska i angielska), bo nawet wyjścia ze stacji są numerowane, dzięki czemu spoglądając na mapę i idąc za odpowiednimi strzałkami i numerkami doskonale wiecie, po której stronie wyjdziecie i skąd będziecie mieli najbliżej do miejsca, w które zmierzacie.
Seulskie metro zaczęło powstawać w 1971 roku. Do dziś powstało już 21 linii, a plan na przyszłość jest prosty- każdy mieszkaniec w ciągu nadchodzących kilku lat ma mieszkać nie więcej niż 10 minut spacerem od najbliższej stacji metra. Już dziś ponad 70% mieszkańców mieszka właśnie w takiej odległości. Część linii należy do prywatnych operatorów, a 9 podstawowych należy do miasta. Wszystkie odróżniają się od siebie kolorami, dzięki czemu tym łatwiej jest nam zorientować się na stacji.
By poruszać się metrem możecie kupować w automatach jednorazowe karty, które po przyjeździe na miejsce deponujecie w odpowiednich automatach i tak jak wcześniej odzyskujecie 500 wonów, albo kupujecie kartę pre-paidową, którą możecie doładowywać i tylko odbijacie na bramkach przed wejściem na perony, a automat pobiera wam odpowiednia kwotę.
Podstawowa cena za trasę metrem do 10 km to 1350 wonów (przy jednorazowych biletach), czyli około 4 złotych. Przy karcie T-Money (pre-paid) cena spada do 1250 wonów. Za każde dodatkowe 5 km cena rośnie o 100 wonów.
TUTAJ znajdziecie plan metra
http://tong.visitkorea.or.kr/cms/resource_etc/51/2406451_image_14.jpg
A tutaj mapę Seulu z zaznaczonymi głównymi atrakcjami miasta wraz ze stacjami i liniami metra:
http://english.visitseoul.net/map-guide-book
AUTOBUSY
W Seulu autobusy rozróżnia się po kolorze:
- niebieskie- jeżdżą na głównych, zwykle długich trasach po całym mieście
- zielone- krótkodystansowe, kursują zwykle pomiędzy stacjami metra i przystankami autobusów długodystansowych
- czerwone- autobusy ekspresowe z centrum na przedmieścia
- żółte- kursują na zamkniętych obszarach w obrębie Seulu.
Za podróż autobusem możecie zapłacić zarówno gotówką na wejściu jak i wspomnianą wcześniej kartą T-Money dzięki czemu możecie dostać zniżki w postaci 100 wonów na późniejsze przejazdy metrem. Pamiętajcie jednak, że zniżkę otrzymacie jedynie wtedy gdy będziecie pamiętać o odbiciu karty również przy wychodzeniu z autobusu 😉
TAKSÓWKI
Jeżeli nie jesteście zwolennikami transportu publicznego, albo po prostu nie chce Wam się już biegać od stacji do stacji to możecie oczywiście skorzystać z taksówki, które w porównaniu do tych japońskich są dużo dużo tańsze. Do wyboru tak jak w przypadku przejazdu z lotniska- taksówki standardowe, deluxe, jumbo oraz international.
Czym poruszaliśmy się po Seulu?
Tak jak wspomniałam wcześniej z lotniska do centrum przejechaliśmy pociągiem AREX, ekspresem. Na Seoul Station przesiedliśmy się w granatową linię metra, która zawiozła nas do centrum pod City Hall, przy którym mieliśmy hotel. Pierwszą część dnia przechodziliśmy na nogach- od Seoul Plaza i znajdującego się obok urzędu miasta, aż do Gyeongbokgung Palace, wracając przez „stare miasto” i ulicę Insa-dong do dzielnicy handlowej. Popołudniu wsiedliśmy w metro i przejechaliśmy pod katedrę Myeong-dong, skąd przeszliśmy pieszo na stację Euljiro1 i przejechaliśmy bezpośrednio zieloną linią na Dongdaemun History & Culture Park pod Dongdaemun Plaza, a stamtąd po raz kolejny metrem, tym razem linią niebeiską w okolice N-Seoul Tower, skąd wzięliśmy taksówkę by podjechać pod Namsan Cable Car Station. Pod samą wieżę musicie wjechać podwieszaną kolejką lub wejść pieszo 😉 Ani taksówki, ani autobusy nie mają tam prawa wjazdu.
Więcej na temat mojej wycieczki i tego co możecie zobaczyć w Seulu w ciągu 24 godzin znajdziecie w dwóch wpisach poniżej, a zobaczyć wszystko na filmiku możecie też TUTAJ 🙂
24 godziny w Seulu- to dopiero wieczorem powiedziałam „wow!” (cz. II)
19 komentarzy
Kilka lat temu miałam kilkugodzinną przesiadkę w Seulu i z tego co pamiętam złapałam autobus do miasta, ale to chyba nie było centrum, chociaż tam gdzie dojechałam też było tłoczno, ulice ze straganami, parki oraz zamek Samo lotnisko zrobiło na mnie wrażenie, przede wszystkim darmowe prysznice, które po całym dniu chodzenia w gorącym Seulu były zbawieniem!
Z tego co kojarzę, to Incheon został wybrany najbardziej przyjaznym lotniskiem dla pasażerów tranzytowych 🙂
Mega przydatny wpis – widać włożyłaś w to sporo pracy 🙂 Seul to duże miasto i jak widać problemu z komunikacją nie ma, ale dzięki Tobie na pewno będzie łatwiej się zorientować w tym wszystkim 🙂
Dzięki! Mam nadzieję, że komuś faktycznie pomoże! 🙂
A jest jakaś opcja wynajmu rowerów elektrycznych lub innych rzeczy? Jak wygląda poruszanie się rowerem po mieście? Traktowany jesteś jako żywa tarcza i natręt, czy też jest kultura? Albo w ogóle lepiej o nim nie myśleć?:D
Powiem szczerze, ze na rowerze jeździć nie próbowałam. Napewno nie jest to tak popularne jak chociażby w Tokio, ale z tego co wiem to pojawia się coraz więcej wypożyczalni, a w ostatnich latach wprowadzano nawet jakieś zmiany w przepisach, dzięki którym poruszanie się po drogach przez rowerzystów ma być bardziej przystępne i przyjazne
Naprawdę bardzo przydatny wpis 🙂
Chciałam tylko zapytać czy za każdym razem trzeba odbić kartę wysiadając z autobusu, nawet jeżeli nie mamy w planach przesiadać się do innego transportu?
Jeżeli nic nie zmieniło się w ciągu ostatnich 3 lat, to tak 🙂
Ależ tu dużo praktycznych i przydatnych informacji. Takie wpisy lubię najbardziej!: )
Postaram się w takim razie o więcej takich 😉
Bardzo praktyczny przewodnik, tym bardziej, że dezorientacja to pierwsze słowo jakie kojarzy mi się z tą miejską dzunglą 🙂
Dzięki! Miałam nadzieję, że taki właśnie będzie!! 🙂
Mnóstwo bardzo przydatnych, dobrze rozpisanych informacji! Nic tylko pakować walizki i do Seulu 🙂
Zgadzam się! 🙂
Jesteś niesamowita! Uwielbiam tak przygotowane wpisy o tym jak gdzieś się dostać komunikacją miejską. To często wydaje się nie łatwe, a mimo wszystko takie straszne nie jest… jak już się to zrobi. pozdrowienia i uściski!!
Dokładnie 🙂 wystarczy chwilę pojeździć i staje się to dziecinnie proste 🙂
Bardzo fajnie wszystko opisałaś. TO jest idealny gotowiec dla kogoś kto wybiera się do Seulu 😉
Wszystko super opisane, potrafisz może podpowiedzić co zrobić jeśli ląduje się w Seulu o 23 i nie wiadomo czy zdążymy na ostatni pociąg? Czy zostaje tylko Taxi ?
Może hotel, w którym nocujecie ma jakieś swoje shuttle busy w późnych godzinach?