Japońskie emoji- co oznaczają??

VLOG – Hokkaido – pola lawendy, najlepsze sushi w Japonii i magiczne jezioro
Lipiec 6, 2019
Pokaż wszystkie

Japońskie emoji- co oznaczają??

Dziś obchodzimy Dzień Emoji. Tych związanych z Japonią mamy w naszych telefonach chyba najwięcej. O ile obrazki przedstawiające japońską flagę czy sushi są nam wszystkim znane i doskonale rozumiane, tak niektóre z nich wydają się hieroglifami nie do odczytania, a o powiązaniu z Japonią innych nie macie pewnie nawet pojęcia. Śpieszę wam zatem dzisiaj z pomocą.  Japońskie emoji. Co oznaczają, gdzie szukać ich powiązania z Japonią? Dlaczego to właśnie tych „japońskich” jest najwięcej?

 

Skąd pochodzą emoji?

Przede wszystkim! Emoji pochodzą z Japonii! To właśnie tutaj powstały pierwsze ikonki, a sama nazwa jest połączeniem dwóch znaków „e” (z jap. 絵 czyli obraz) i „moji” (jap. 文字, litera, znak kanji). Wszystko zaczęło się pod koniec lat 90., gdy w Kraju Kwitnącej Wiśni nastąpił ogromny boom na telefony komórkowe. Japończycy od zawsze mają ogromny dar do przedstawiania wszystkiego za pomocą rysunków, nic więc dziwnego, że to właśnie w Japonii powstały pierwsze emotikony. Dlaczego tych japońskich jest więcej niż dajmy na to włoskich czy amerykańskich? Wszystko to za sprawą tego, że zostały one „nabyte” przez zagraniczne klawiatury telefonów od tych pierwszych, oryginalnych japońskich.

Japońskie emoji

Przechodząc jednak do rzeczy. Które emotki w naszych telefonach powiązane są z Japonią? I co oznaczają? Część wyjaśnień zaczerpnęłam z Emojipedii (wiedzieliście, że istnieje coś takiego??), której założyciel Jeremy Burge, jest jednym z członków konsorcjum zatwierdzającego nowe emotki. Nie przedłużając- spójrzcie na całą listę emoji związanych z Japonią!

 

Ogre on Apple iOS 12.2Oni, czyli nic innego niż japoński ogr przedstawiany w ten sposób w japońskiej kulturze.W Sylwestra niektórzy mężczyźni ubierają maski oni by gonić niegrzeczne dzieci, ale także odstraszać zło.

Goblin on Apple iOS 12.2Tengu. Kolejna postać zaczerpnięta z japońskiego folkloru.

Woman Gesturing OK on Apple iOS 12.2Man Gesturing OK on Apple iOS 12.2  Ręce stykające się nad głową to japoński znak na “dobrze“/”ok”/ “wszystko w porządku”.

Woman Gesturing No on Apple iOS 12.2Man Gesturing No on Apple iOS 12.2 Skrzyżowany gest ramion w Japonii oznacza nic innego niż po prostu “nie“.

Woman Bowing on Apple iOS 12.2Man Bowing on Apple iOS 12.2 Emotki symbolizujące głęboki ukłon. W Japonii ludzie kłaniają się w zasadzie cały czas. Na przywitanie, pożegnanie, dziękując, przepraszając. Bez tych emotek nie dałoby się obejść.

Anger Symbol on Apple iOS 12.2 Symbol złości używany bardzo często w anime i mangach. Ma obrazować wyskakującą na czole pulsującą żyłę.

Tanabata Tree on Apple iOS 12.2 Tanabata. Drzewo, najczęściej bambusowe, do którego przyczepia się kartki papieru zawierające dobre życzenia. W Japonii robi się to przede wszystkim podczas Festiwalu Gwiazd.

Pine Decoration on Apple iOS 12.2 Kadomatsu. Dekoracja z trzech pędów bambusa (często zastąpionych drzewem sosnowym lub plastikiem), ustawiana przed domem na początku nowego roku. Ma przywoływać dobre duchy i obfite plony.

Sheaf of Rice on Apple iOS 12.2 Ryż rosnący w ziemi przed zbiorami. Chcecie zobaczyć zdjęcia pól ryżowych? Zajrzyjcie do galerii.

Dizzy on Apple iOS 12.2 Symbol, którym w japońskich komiksach pokazuje się zawroty głowy.

Cherry Blossom on Apple iOS 12.2 Piękny różowy kwiatek symbolizujący sakurę, czyli nic innego niż kwiaty japońskiej wiśni. Hanami to najpiękniejszy czas w roku.

 

Steaming Bowl on Apple iOS 12.2 Miska z ramenem, jednym z najbardziej popularnych japońskich dań.

Pot of Food on Apple iOS 12.2 Nabe. Japońska zupa, bardzo popularna zimą.

Curry Rice on Apple iOS 12.2 Japońskie curry. Podawane z ryżem, warzywami i kawałkami mięsa.

Custard on Apple iOS 12.2 Jeden z najpopularniejszych japońskich deserów. Purin, czyli kremowy pudding polany sosem z karmelu.

Roasted Sweet Potato on Apple iOS 12.2 Pieczony słodki ziemniak. Bardzo popularna zimowa przekąska Japończyków. Fioletowa skórka i żółto pomarańczowy środek. Używany jako dar podczas festiwalu Oglądania Księżyca w trakcie zbiorów.

Tangerine on Apple iOS 12.2 Używana przez wszystkich jako pomarańcza, tak naprawdę według Emojipedii jest… tangerynką! Pomarańczowym cytrusem z zielonym listkiem, będącym azjatycką odmianą mandarynki. Po japońsku nazywany mikan.

Sushi on Apple iOS 12.2 Tego emoji nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Po prostu sushi. W wersji nigiri. Łapcie link do wpisu na temat tego jak wygląda prawdziwe, japońskie sushi.

Bento Box on Apple iOS 12.2 Bento. Typowe japońskie pudełko lunchowe zawierające ryż, warzywa, sushi, owoce morza lub kawałki mięsa. Dobrze zrobione bento powinno być pełnowartościowym, dobrze zbilansowanym posiłkiem.

Dumpling on Apple iOS 12.2 Gyoza. Japońskie pierożki, na które przepis mogliście znaleźć w tym wpisie.

Fried Shrimp on Apple iOS 12.2 Krewetka w tempurze. Jeden z japońskich przysmaków. Tempura to chrupiące ciasto z mąki, w którym maczane są między innymi warzywa i owoce morza i smażone na głębokim tłuszczu. Pycha!

Rice Ball on Apple iOS 12.2Rice Cracker on Apple iOS 12.2Cooked Rice on Apple iOS 12.2 Ryż! Czym by była Japonia bez ryżu? W japońskich emoji mamy go nawet w trzech postaciach. Od lewej- onigiri– przekąska z ryżu uformowanego w kształt trójkąta z różnymi dodatkami w środku, bardzo często zawinięta w nori. Senbei, czyli krakers ryżowy oraz gotowany ryż w miseczce, czyli klasyka gatunku.

Fish Cake With Swirl on Apple iOS 12.2 Kawałek ciasta z przetworzonej ryby, nazywany w Japonii narutomaki. Dodawany na przykład do ramenu.

Oden on Apple iOS 12.2 Japoński przysmak zwany oden. Zimowa przekąska, na którą składa się ciatko ryżowe, tofu i konnyaku.

Dango on Apple iOS 12.2 Dango. Deser z kolorowych kulek  z ciasta ryżowego. Wersja klasyczna jest różowo-biało-zielona. Kolor różowy uzyskiwany jest dzięki słodkiej fasoli, a zielony dzięki zielonej herbacie.

Shaved Ice on Apple iOS 12.2 Typowy letni deser- shaved ice. Jest to nic innego niż pocięty w cieniutkie płatki lód oblany smakowymi syropami.

Teacup Without Handle on Apple iOS 12.2 Kubek zielonej herbaty. Jeden z najpopularniejszych napojów w Japonii. Matcha podawana jest w kubeczkach bez uszka na drewnianej podstawce. O wspaniałych właściwościach zielonej herbaty mogliście poczytać w tym wpisie.

Sake on Apple iOS 12.2 Japońskie wino ryżowe nazywane sake. Tradycyjnie podawane w karafce nazywanej tokkuri i pite z kubeczka (choko). Jakie są inne japońskie alkohole?

Chopsticks on Apple iOS 12.2 Pałeczki. Używane w Japonii zamiast sztućców.

Bullet Train on Apple iOS 12.2 Japońskie szybkie pociągi o nazwie shinkansen.

Japanese Post Office on Apple iOS 12.2 Japoński budynek poczty. Na froncie ma charakterystyczny znak symbolizujący właśnie placówkę pocztową.

Love Hotel on Apple iOS 12.2 Popularny w Japonii hotel miłości. Oferujący pokoje wynajmowane na godziny często wyposażone w różnego rodzaju gadżety.

Japanese Castle on Apple iOS 12.2 Emoji przedstawiające japoński zamek. Zazwyczaj budowane z drewna i kamienia.

Mount Fuji on Apple iOS 12.2 Największa góra Japonii będąca jednocześnie aktywnym wulkanem – poznajcie Fuji.

Tokyo Tower on Apple iOS 12.2 Tokyo Tower– przypominająca wieżę Eiffla budowla znajdująca się w Tokio.

Shinto Shrine on Apple iOS 12.2 Brama torii będąca jednocześnie symbolem świątyń szintoistycznych.

Moon Viewing Ceremony on Apple iOS 12.2 Ceremonia Oglądania Księżyca, czyli Tsukimi. Obchodzone w Japonii co roku podczas jesiennej pełni księżyca.

Map of Japan on Apple iOS 12.2 Mapa Japonii. Po prostu 😉

Yen Banknote on Apple iOS 12.2 Japoński jen. Tutejsza waluta…

Chart Increasing With Yen on Apple iOS 12.2 …i znaczek pokazujący wartość japońskiej waluty.

Martial Arts Uniform on Apple iOS 12.2 Strój do karate.

Flower Playing Cards on Apple iOS 12.2 Japońskie karty do gry. Zabawy związane z kartami hanafuda polegają na kojarzeniu obrazków.

Carp Streamer on Apple iOS 12.2 Dekoracyjne karpie wywieszane przez rodziców przed Dniem Chłopca, ostatnimi czasy często nazywanym już też po prostu Dniem Dziecka. Karpie te symbolizują członków rodziny. Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji zapraszam do tego wpisu 🙂

Japanese Dolls on Apple iOS 12.2 Ozdobne lalki symbolizujące japońskiego cesarza i cesarzową. Wystawiane głównie podczas Hinamatsuri, czyli święta dziewczynek odbywającego się 3 marca.

Red Paper Lantern on Apple iOS 12.2 Czerwony lampion wywieszany przed większoścą izakayi, czyli przy japońskich barach serwujących alkohol i przekąski.

Wind Chime on Apple iOS 12.2 Szklane dzwonki furin, których dźwięk jest jednym z symboli japońskiego lata.

White Flower on Apple iOS 12.2 Biały kwiat często symbolizujący w Japonii wspomnianą już wcześniej sakurę.

Name Badge on Apple iOS 12.2 Japońska odznaka na imię w kształcie tulipana. Używana w tutejszych przedszkolach.

Japanese “Bargain” Button on Apple iOS 12.2 Symbol oznaczający ofertę.

Japanese “Discount” Button on Apple iOS 12.2 Symbol wyprzedaży.

Hot Springs on Apple iOS 12.2 Symbol onsenu– japońskich gorących źródeł.

Japanese “Reserved” Button on Apple iOS 12.2 Symbol rezerwacji.

Japanese “Monthly Amount” Button on Apple iOS 12.2 Symbol miesiąca.

Japanese “Not Free of Charge” Button on Apple iOS 12.2 Znaczek, który oznacza, że coś nie jest za darmo.

Japanese “Free of Charge” Button on Apple iOS 12.2 Symbol “free of charge”, czyli po prostu za darmo.

Japanese “Prohibited” Button on Apple iOS 12.2 Symbol “zabronione“.

Japanese “Acceptable” Button on Apple iOS 12.2 Symbol “acceptable”, czyli dozwolone, mile widziane.

Japanese “Application” Button on Apple iOS 12.2 W Japonii bardzo popularny symbol do oznaczaniu wniosków lub formularzy kontaktowych.

Japanese “Passing Grade” Button on Apple iOS 12.2 Symbol oznaczający zgodę na coś lub zdanie czegoś.

Japanese “Vacancy” Button on Apple iOS 12.2  Symbol wolnego lub pustego na przykład pokoju w hotelu lub wolnej toalety.

Japanese “No Vacancy” Button on Apple iOS 12.2 I odwrotność, czyli brak wolnych miejsc/zajęte.

Japanese “Congratulations” Button on Apple iOS 12.2 Symbol gratulacji.

Japanese “Secret” Button on Apple iOS 12.2 Tym razem czas na symbol sekretu/tajemnicy.

Japanese “Open for Business” Button on Apple iOS 12.2 Symbol ten oznacza po japońsku pracę. Używany na przykład do zaznaczenia, że miejsce takie jak restauracja, czy biuro jest otwarte.

Diamond With a Dot on Apple iOS 12.2 Kawaiiiiiiii – słowo, które w Japonii możecie usłyszeć na każdym kroku. Kawaii to nic innego niż określenie na coś słodkiego/ładnego/uroczego. Diament z kropką na środku jest emoji mająceymzobrazować właśnie słowo kawaii.

Japanese “Service Charge” Button on Apple iOS 12.2 Przycisk “service charge” oznaczający, że coś jest za darmo. Na przykład napoje w restauracji. Symbol ten w katakanie odpowiada również dźwiękowi “sa”.

 

Japanese “Here” Button on Apple iOS 12.2 Japoński znaczek oznaczający “tutaj” (jap. koko). Składa się z dwóch znaków katakany “ko”.

Japanese Symbol for Beginner on Apple iOS 12.2 Symbol początkującego. Dokładnie tak wyglądają przede wszystkim naklejki na samochodach osób, które dopiero co zdały prawo jazdy. Muszą mieć je przyklejone zarówno z przodu jak i z tyłu samochodu.

Mahjong Red Dragon on Apple iOS 12.2 Czerwona płyta smoka z japońskiej gry mahjong.

Flag: Japan on Apple iOS 12.2 Flaga Japonii.

Crossed Flags on Apple iOS 12.2 Dwie flagi Japonii.

 

To by było na tyle. Których z nich używaliście błędnie? Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi! Podobno częstymi pomyłkami jest używanie zielonej herbaty jako zupy w zielonym kolorze i symbolu kawaii jako kwiatka. Dajcie znać w komentarzach! 🙂

 

 

5 Komentarze

 1. roadandroll napisał(a):

  Ciekawe 🙂 W symbolach, to bym się totalnie nie odnalazł :p

 2. Nasz Mały Świat napisał(a):

  Super wpis! 🙂 Znak “dobrze” zawsze używaliśmy w szkole podstawowej przy sprawdzaniu obecności! Zawsze pytali, czy dobrze się czujemy! 😀

 3. Mikołaj Śliżyński napisał(a):

  Ekstra wpis 🙂 Używamy ich przez cały czas, a nie wiedzieliśmy praktycznie nic o ich pochodzeniu i znaczeniu.

 4. antekwpodrozy.pl napisał(a):

  Ciekawe, dużo tego 😀

 5. Monika napisał(a):

  Bardzo fajny pomysł na wpis. Dzięki Tobie w końcu wiem o co chodzi z emotikonem, który wyjaśniasz jako „głeboki ukłon”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *