Dziś obchodzimy Dzień Emoji. Tych związanych z Japonią mamy w naszych telefonach chyba najwięcej. O ile obrazki przedstawiające japońską flagę czy sushi są nam wszystkim znane i doskonale rozumiane, tak niektóre z nich wydają się hieroglifami nie do odczytania, a o powiązaniu z Japonią innych nie macie pewnie nawet pojęcia. Śpieszę wam zatem dzisiaj z pomocą. Japońskie emoji. Co oznaczają, gdzie szukać ich powiązania z Japonią? Dlaczego to właśnie tych „japońskich” jest najwięcej?
Skąd pochodzą emoji?
Przede wszystkim! Emoji pochodzą z Japonii! To właśnie tutaj powstały pierwsze ikonki, a sama nazwa jest połączeniem dwóch znaków „e” (z jap. 絵 czyli obraz) i „moji” (jap. 文字, litera, znak kanji). Wszystko zaczęło się pod koniec lat 90., gdy w Kraju Kwitnącej Wiśni nastąpił ogromny boom na telefony komórkowe. Japończycy od zawsze mają ogromny dar do przedstawiania wszystkiego za pomocą rysunków, nic więc dziwnego, że to właśnie w Japonii powstały pierwsze emotikony. Dlaczego tych japońskich jest więcej niż dajmy na to włoskich czy amerykańskich? Wszystko to za sprawą tego, że zostały one „nabyte” przez zagraniczne klawiatury telefonów od tych pierwszych, oryginalnych japońskich.
Japońskie emoji
Przechodząc jednak do rzeczy. Które emotki w naszych telefonach powiązane są z Japonią? I co oznaczają? Część wyjaśnień zaczerpnęłam z Emojipedii (wiedzieliście, że istnieje coś takiego??), której założyciel Jeremy Burge, jest jednym z członków konsorcjum zatwierdzającego nowe emotki. Nie przedłużając- spójrzcie na całą listę emoji związanych z Japonią!
Oni, czyli nic innego niż japoński ogr przedstawiany w ten sposób w japońskiej kulturze.W Sylwestra niektórzy mężczyźni ubierają maski oni by gonić niegrzeczne dzieci, ale także odstraszać zło.
Tengu. Kolejna postać zaczerpnięta z japońskiego folkloru.
Ręce stykające się nad głową to japoński znak na “dobrze“/”ok”/ “wszystko w porządku”.
Skrzyżowany gest ramion w Japonii oznacza nic innego niż po prostu “nie“.
Emotki symbolizujące głęboki ukłon. W Japonii ludzie kłaniają się w zasadzie cały czas. Na przywitanie, pożegnanie, dziękując, przepraszając. Bez tych emotek nie dałoby się obejść.
Symbol złości używany bardzo często w anime i mangach. Ma obrazować wyskakującą na czole pulsującą żyłę.
Tanabata. Drzewo, najczęściej bambusowe, do którego przyczepia się kartki papieru zawierające dobre życzenia. W Japonii robi się to przede wszystkim podczas Festiwalu Gwiazd.
Kadomatsu. Dekoracja z trzech pędów bambusa (często zastąpionych drzewem sosnowym lub plastikiem), ustawiana przed domem na początku nowego roku. Ma przywoływać dobre duchy i obfite plony.
Ryż rosnący w ziemi przed zbiorami. Chcecie zobaczyć zdjęcia pól ryżowych? Zajrzyjcie do galerii.
Symbol, którym w japońskich komiksach pokazuje się zawroty głowy.
Piękny różowy kwiatek symbolizujący sakurę, czyli nic innego niż kwiaty japońskiej wiśni. Hanami to najpiękniejszy czas w roku.
Miska z ramenem, jednym z najbardziej popularnych japońskich dań.
Nabe. Japońska zupa, bardzo popularna zimą.
Japońskie curry. Podawane z ryżem, warzywami i kawałkami mięsa.
Jeden z najpopularniejszych japońskich deserów. Purin, czyli kremowy pudding polany sosem z karmelu.
Pieczony słodki ziemniak. Bardzo popularna zimowa przekąska Japończyków. Fioletowa skórka i żółto pomarańczowy środek. Używany jako dar podczas festiwalu Oglądania Księżyca w trakcie zbiorów.
Używana przez wszystkich jako pomarańcza, tak naprawdę według Emojipedii jest… tangerynką! Pomarańczowym cytrusem z zielonym listkiem, będącym azjatycką odmianą mandarynki. Po japońsku nazywany mikan.
Tego emoji nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Po prostu sushi. W wersji nigiri. Łapcie link do wpisu na temat tego jak wygląda prawdziwe, japońskie sushi.
Bento. Typowe japońskie pudełko lunchowe zawierające ryż, warzywa, sushi, owoce morza lub kawałki mięsa. Dobrze zrobione bento powinno być pełnowartościowym, dobrze zbilansowanym posiłkiem.
Gyoza. Japońskie pierożki, na które przepis mogliście znaleźć w tym wpisie.
Krewetka w tempurze. Jeden z japońskich przysmaków. Tempura to chrupiące ciasto z mąki, w którym maczane są między innymi warzywa i owoce morza i smażone na głębokim tłuszczu. Pycha!
Ryż! Czym by była Japonia bez ryżu? W japońskich emoji mamy go nawet w trzech postaciach. Od lewej- onigiri– przekąska z ryżu uformowanego w kształt trójkąta z różnymi dodatkami w środku, bardzo często zawinięta w nori. Senbei, czyli krakers ryżowy oraz gotowany ryż w miseczce, czyli klasyka gatunku.
Kawałek ciasta z przetworzonej ryby, nazywany w Japonii narutomaki. Dodawany na przykład do ramenu.
Japoński przysmak zwany oden. Zimowa przekąska, na którą składa się ciatko ryżowe, tofu i konnyaku.
Dango. Deser z kolorowych kulek z ciasta ryżowego. Wersja klasyczna jest różowo-biało-zielona. Kolor różowy uzyskiwany jest dzięki słodkiej fasoli, a zielony dzięki zielonej herbacie.
Typowy letni deser- shaved ice. Jest to nic innego niż pocięty w cieniutkie płatki lód oblany smakowymi syropami.
Kubek zielonej herbaty. Jeden z najpopularniejszych napojów w Japonii. Matcha podawana jest w kubeczkach bez uszka na drewnianej podstawce. O wspaniałych właściwościach zielonej herbaty mogliście poczytać w tym wpisie.
Japońskie wino ryżowe nazywane sake. Tradycyjnie podawane w karafce nazywanej tokkuri i pite z kubeczka (choko). Jakie są inne japońskie alkohole?
Pałeczki. Używane w Japonii zamiast sztućców.
Japońskie szybkie pociągi o nazwie shinkansen.
Japoński budynek poczty. Na froncie ma charakterystyczny znak symbolizujący właśnie placówkę pocztową.
Popularny w Japonii hotel miłości. Oferujący pokoje wynajmowane na godziny często wyposażone w różnego rodzaju gadżety.
Emoji przedstawiające japoński zamek. Zazwyczaj budowane z drewna i kamienia.
Największa góra Japonii będąca jednocześnie aktywnym wulkanem – poznajcie Fuji.
Tokyo Tower– przypominająca wieżę Eiffla budowla znajdująca się w Tokio.
Brama torii będąca jednocześnie symbolem świątyń szintoistycznych.
Ceremonia Oglądania Księżyca, czyli Tsukimi. Obchodzone w Japonii co roku podczas jesiennej pełni księżyca.
Mapa Japonii. Po prostu 😉
Japoński jen. Tutejsza waluta…
…i znaczek pokazujący wartość japońskiej waluty.
Strój do karate.
Japońskie karty do gry. Zabawy związane z kartami hanafuda polegają na kojarzeniu obrazków.
Dekoracyjne karpie wywieszane przez rodziców przed Dniem Chłopca, ostatnimi czasy często nazywanym już też po prostu Dniem Dziecka. Karpie te symbolizują członków rodziny. Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji zapraszam do tego wpisu 🙂
Ozdobne lalki symbolizujące japońskiego cesarza i cesarzową. Wystawiane głównie podczas Hinamatsuri, czyli święta dziewczynek odbywającego się 3 marca.
Czerwony lampion wywieszany przed większoścą izakayi, czyli przy japońskich barach serwujących alkohol i przekąski.
Szklane dzwonki furin, których dźwięk jest jednym z symboli japońskiego lata.
Biały kwiat często symbolizujący w Japonii wspomnianą już wcześniej sakurę.
Japońska odznaka na imię w kształcie tulipana. Używana w tutejszych przedszkolach.
Symbol oznaczający ofertę.
Symbol wyprzedaży.
Symbol onsenu– japońskich gorących źródeł.
Symbol rezerwacji.
Symbol miesiąca.
Znaczek, który oznacza, że coś nie jest za darmo.
Symbol “free of charge”, czyli po prostu za darmo.
Symbol “zabronione“.
Symbol “acceptable”, czyli dozwolone, mile widziane.
W Japonii bardzo popularny symbol do oznaczaniu wniosków lub formularzy kontaktowych.
Symbol oznaczający zgodę na coś lub zdanie czegoś.
Symbol wolnego lub pustego na przykład pokoju w hotelu lub wolnej toalety.
I odwrotność, czyli brak wolnych miejsc/zajęte.
Symbol gratulacji.
Tym razem czas na symbol sekretu/tajemnicy.
Symbol ten oznacza po japońsku pracę. Używany na przykład do zaznaczenia, że miejsce takie jak restauracja, czy biuro jest otwarte.
Kawaiiiiiiii – słowo, które w Japonii możecie usłyszeć na każdym kroku. Kawaii to nic innego niż określenie na coś słodkiego/ładnego/uroczego. Diament z kropką na środku jest emoji mająceymzobrazować właśnie słowo kawaii.
Przycisk “service charge” oznaczający, że coś jest za darmo. Na przykład napoje w restauracji. Symbol ten w katakanie odpowiada również dźwiękowi “sa”.
Japoński znaczek oznaczający “tutaj” (jap. koko). Składa się z dwóch znaków katakany “ko”.
Symbol początkującego. Dokładnie tak wyglądają przede wszystkim naklejki na samochodach osób, które dopiero co zdały prawo jazdy. Muszą mieć je przyklejone zarówno z przodu jak i z tyłu samochodu.
Czerwona płyta smoka z japońskiej gry mahjong.
Flaga Japonii.
Dwie flagi Japonii.
To by było na tyle. Których z nich używaliście błędnie? Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi! Podobno częstymi pomyłkami jest używanie zielonej herbaty jako zupy w zielonym kolorze i symbolu kawaii jako kwiatka. Dajcie znać w komentarzach! 🙂
5 komentarzy
Ciekawe 🙂 W symbolach, to bym się totalnie nie odnalazł :p
Super wpis! 🙂 Znak “dobrze” zawsze używaliśmy w szkole podstawowej przy sprawdzaniu obecności! Zawsze pytali, czy dobrze się czujemy! 😀
Ekstra wpis 🙂 Używamy ich przez cały czas, a nie wiedzieliśmy praktycznie nic o ich pochodzeniu i znaczeniu.
Ciekawe, dużo tego 😀
Bardzo fajny pomysł na wpis. Dzięki Tobie w końcu wiem o co chodzi z emotikonem, który wyjaśniasz jako „głeboki ukłon”